TE Connectivity W23-X1A1G-10 Circuit Breaker Therm Push/Pull 10A Panel 1 Pole 240VAC/50VDC W23-X1A1G-10
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
17
quantity
Product details
Category
  • Product Overview The W23-X1A1G-10 is a 10A toggle/push/pull actuator Thermal Circuit Breaker, calibration will continuously carry 100% of rating, may trip between 101% and 134% of rating at 25°C,
  • Ten times rated current is resettable overload capacity, over 1500V RMS dielectric strength, endurance cycling is more than 6000 cycles at 100% of rating or 10000 mechanical cycles
  • Threaded bushing 3/8-inch diameter panel mounting, 250VAC/50VDC voltage rating